Повернутися на головну
Русский  Українська   
Відео                         Безпека                      Здоров'я                     Контакти
 

Контактні педалі (MTB)


Розмірковуючи про те, з чого краще починати цю статтю, я раптом згадав ті питання, які мене мучили перед покупкою перших контактних педалей. Ось вони:

Контактна педаль та взуття

- а чи треба воно мені?
      - що взагалі собою являють контактні педалі?
      - як встібуватися і вистібуватися з «контактів»?
      - а я не впаду?
      - чи можна в контактному взутті ходити по асфальту/грунту?
      - чим відрізняються педалі різних виробників і як їх взагалі вибирати?

Підемо по порядку.

Для чого потрібні контактні педалі?

По-перше, при наїзді на камінь або вибоїну на великій швидкості, ваші ноги не злітають з педалей і ви не вибиваєте собі зуби об кермо.

По-друге, ефективність вашого педалювання зростає на 10-30 відсотків.

По-третє, відпадає проблема «а можна покататися?». Тепер всі друзі-знайомі-сусіди бажаючі «всього двадцять хвилин» покататися на велосипеді - йдуть лісом. Упевнений, багато хто розуміє про що я говорю.

Що собою являють контактні педалі?

Сучасна контактна педаль являє собою розсувний контур, який утримується в стислому положенні потужною пружиною. На взутті велосипедиста, що призначена для використання з такими педалями, жорстко закріплені металеві елементи - «шипи», які при натисканні на педаль, за рахунок своєї форми, розсовують контур педалі і фіксуються всередині.

Як вистібуватися з контактних педалей?

Вистібування з «контактів»

Дуже просто. Достатньо повернути п'ятку назовні, шипи розсунуть контур педалі і ви вистібнетесь.

Як уникнути падіння після встановлення «контактів»?

Для того, щоб скоротити до мінімуму ризик падіння з велосипеда в перші години катання на контактних педалях, дуже рекомендую вам вдома, перед виїздом, потренуватися встібуватися і вистібуватися з педалей. Краще якщо і справа і зліва у вас буде за що хапатися в разі завалювання велосипеда. Адже не дарма кажуть: «Важко в навчанні, легко в бою» (тобто під час покатушки). Врахуйте, що на деяких моделях педалей потрібно докласти значне зусилля, щоб встібнутися в педаль.

Чи можна в контактному взутті ходити?

Ходити в контактному взуття можна, хоча і не так зручно, як у звичайному.

Конструкційно, контактне взуття відрізняється від звичайного не тільки наявністю «шипів», але і жорсткістю підошви. Відповідно, чим підошва жорсткіша, і чим більше з неї виступають шипи, тим незручніше в велотуфлях ходити. На щастя, існують різні типи веловзуття: шосейні велотуфлі, велотуфлі для МТБ і навіть велосандалі. Найжорсткіша, практично негнучка, підошва у взуття для змагань, а найбільш еластична - для повсякденного катання та велотуризму. У будь-якому випадку, перед покупкою веловзуття треба обов'язково поміряти.

У рекомендованого нижче веловзуття Shimano жорсткість підошви умовно розділена на 12 ступенів. Досить зручно ходити у взутті з 1-4 ступенем жорсткості.

Шипи на взутті (стандарт SPD)

Чим відрізняються педалі різних виробників і як їх вибрати?

У світі існує кілька великих виробників контактних педалей, і в кожного з них свої системи кріплення, не сумісні з іншими. Тому замість того, щоб довго і нудно розписувати переваги і недоліки різних типів кріплень, я запропоную оптимальне рішення для початківців: Shimano PD-M520, PD-M530 або PD-M540. Ці педалі мають найкраще співвідношення ціна/практичність і широко поширені на ринку. У комплекті з педалями обов'язково повинні поставлятися «шипи», які ви потім встановите на своє взуття (воно також повинно бути сумісним з шипами). Та ж Shimano має в своєму асортименті веловзуття на будь-який смак і гаманець.

Про те, як правильно встановлювати шипи на веловзуття, ми поговоримо в наступній статті.